کود پتاس: نحوه استفاده از آن در باغ

کود پتاس: نحوه استفاده از آن در باغ

برای رشد و تولید مثل گیاهان، پتاسیم بسیار ضروری است. کود پتاسیم دارای دو نوع اصلی است که در آن ها پتاسیم با سولفات (سولفات پتاس) یا کلرید (موریات پتاس) ترکیب می شود. نام «پتاس» از فرآیندی که برای برداشت پتاسیم استفاده می شود، گرفته شده است. این ماده به صورت ترکیبی در پوسته زمین در مناطقی که ذخایر زیادی از خاک های سنگین و مواد معدنی رسی وجود دارد، یافت می شود.

کود پتاس برای تامین تمام نیازهای محصول شما حیاتی است. اگرچه پتاس یک ماده فعال در بسیاری از کودهای تجاری است، اما استفاده از کود آلی پتاسیم که معمولا با هیدروکسید پتاسیم یا کلرید پتاسیم (KCl) تولید می شود، بسیار مهم است. در ادامه بیشتر به نقش کود پتاس در کشاورزی و مزایای آن می پردازیم.

کود پتاس، بهترین کود برای گیاهان شما

کود پتاس نقش مهمی در تنظیم رشد گیاه و بالا بردن مقاومت گیاه به آفت دارد. در واقع پتاس یک ماده آلی است که به شما کمک می کند مشکلاتی مانند کمبود پتاسیم را در گیاهان خود برطرف کنید. این کمبود منجر به کندی رشد و زرد یا قهوه ای شدن برگ ها می شود.

اما باید بدانید قبل از کاشت هر سبزی یا گیاهی در باغ خود و استفاده از این کود، جمع آوری نمونه خاک برای انجام آزمایش خاک بسیار مهم است. زیرا برخی از خاک ها دارای مقدار کافی پتاسیم هستند. ا

کود پتاس باعث افزایش PH خاک می شود، به همین دلیل بهتر است از آن در گیاهان اسید دوستی مانند رودودندرون، ادریسی و آزالیا استفاده نشود.

پتاسیم هیدروکسید کود پتاس

پتاسیم هیدروکسید

مزایای کود پتاس

گیاهانی که پژمرده یا زرد به نظر می رسند ممکن است نیاز به تقویت کود پتاسیم داشته باشند. زرد شدن برگ ها ممکن است نشان دهنده یک مشکل ریشه ای باشد. شاخ و برگ های خالدار نشان دهنده یک مشکل آفت است و گیاهان جوان به کمک نیاز دارند تا ریشه های جدید بگذارند. پتاسیم به همه این مسائل کمک می کند. پتاسیم با تمام فوایدی که دارد، یکی از مفیدترین مواد مغذی است که باید در کود باغ خود گنجانید.

متابولیسم گیاه و کود پتاسیم

در کودهای NPK، کود پتاسیم (K) ماده مغذی مسئول متابولیسم گیاهان است. این باعث می شود در هر باغی مفید باشد و به عنوان پشتیبان برای مواد مغذی نیتروژن (N) و فسفر (P) عمل می کند. به طور خاص، پتاسیم به گیاهان در حفظ آب کمک کرده و تعادل کاتیون-آنیون داخلی گیاهان را تنظیم می کند. به این معنی که یون های مثبت و منفی در تعادل هستند و به سنتز پروتئین برای انرژی دادن به گیاهان برای رشد سالم کمک می کند.

همچنین لبه های قهوه ای روی برگ های گیاه ممکن است به دلیل کمبود پتاسیم باشد. خاک را آزمایش کنید تا مطمئن شوید که مقادیر مناسبی از مواد مغذی درشت و ریزمغذی را اضافه می‌کنید؛ چه کود نیتروژن، پتاسیم یا فسفر. مواد غذایی ارگانیک، مانند شن و ماسه سبز، همچنین پتاسیم و ریز مغذی ها را برای حمایت از گیاهان شما اضافه می کنند.

رشد ریشه و پتاسیم

کود پتاس همچنین برای رشد ریشه در گیاهان ضروری است، به همین دلیل است که به ویژه برای گیاهان جوانی که سیستم های ریشه ای جدید را در خانه های جدید خود قرار می دهند، مفید است. با این حال، فسفر به رشد ریشه نیز کمک می کند.

اگر گیاهان شما برای رشد سیستم ریشه ای قوی تر به کمک نیاز دارند، باید هم فسفر و هم پتاسیم را در خاک قرار دهید. نمونه ای از کود مناسب برای رشد ریشه، مخلوط 3-20-20 است که حاوی 3 درصد نیتروژن، 20 درصد فسفر و 20 درصد پتاسیم است. فقط برای اثرات دیگر فسفر، مانند افزایش شکوفایی و میوه دهی در گیاهان، آماده باشید.

افزایش مقاومت در برابر بیماری

کود پتاسیم همچنین سیستم دفاعی گیاهان را تقویت کرده و آن ها را کمتر در برابر بیماری آسیب پذیر می کند. به طور خاص، پتاسیم باعث ضخامت دیواره‌های سلولی و تقویت ساقه‌ها و ریشه‌ها می شود تا گیاهان را در برابر بیماری مقاوم‌تر کند.

با این حال، مصرف کود پتاس در باغ در حالی که از سایر مواد مغذی غافل می ‌شود، باعث عدم تعادل تغذیه‌ای در

گیاهان می گردد که ناسالم است. هنگامی که از دوزهای بالای پتاسیم استفاده می کنید، باید از نیتروژن نیز استفاده کنید که از رشد سبز حمایت می کند. علاوه بر این، ترکیب فسفر موجود در کود از رشد ریشه و گلدهی حمایت می کند.

 

کود پتاس هیدروکسید پتاس

کود پتاس

نحوه استفاده از کود پتاس

برای رشد گیاه، مهم است که خاک شما دارای مقدار کافی پتاسیم باشد. پتاس در خاک حرکت نمی کند، بنابراین اگر باید آن را در ناحیه ریشه بپاشید.

به طور متوسط، شما باید 1/4 تا 1/3 پوند سولفات پتاسیم یا کلرید پتاسیم در هر 100 فوت مربع داشته باشید. برای افزایش محتوای پتاسیم در خاک، خاکستر چوب را به توده کمپوست خود اضافه کنید. به همین ترتیب، استفاده از کود دامی نیز منبع خوبی برای پتاس در خاک است.

علاوه بر این، سایر منابع خوب برای پتاس شامل ماسه سبز و کلپ است. مواردی وجود دارد که باید برای سلامت گیاه خود به آن توجه کنید. اگر خاک دارای پتاسیم اضافی باشد به ریشه آسیب می رساند. و از آنجایی که پتاسیم اضافی به صورت نمک انباشته می شود، بهتر است مصرف کود را به یک بار در سال محدود کنید.

مصرف کود پتاس را فقط در صورتی افزایش دهید که خاک شنی باشد. این به این دلیل است که خاک های شنی حاوی مواد آلی نیستند و برای افزایش باروری به مواد آلی و بستر برگ نیاز دارند.