5 کاربرد هوشمندانه بوراکس در کشاورزی

5 کاربرد هوشمندانه بوراکس در کشاورزی

 

بوراکس دکا

بوراکس دکا

 

بور یک نمک معدنی با خاصیت اسیدی است که به طور طبیعی وجود دارد و تنها عنصر موجود در بوراکس است. این محصول برای قرن ها وجود داشته است، اما استفاده از این ماده فراتر از شهرت عالی آن به عنوان یک پاک کننده طبیعی است.

بوراکس (سدیم تترابورات دکاهیدرات)، همچنین به عنوان بورات سدیم و تترابورات سدیم شناخته می شود. این ماده یک تقویت کننده خوب لباسشویی است و خواص ضدعفونی کننده قوی و طبیعی دارد. واکنش این ماده با یک اسید معدنی مانند اسید هیدروکلریک چیزی را ایجاد می کند که ما آن را اسید بوریک می نامیم.

در این مقاله چند کاربرد هوشمندانه پودر بور در کشاورزی را به اشتراک می گذاریم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه ادامه مطلب را بخوانید.

خاک کشاورزی خود را با بوراکس تقویت کنید

کودهای مصنوعی و سایر محصولات همراه با سوء مدیریت خاک منجر به کمبود بور در خاک می شوند. این به ویژه در مورد خاک بسیار شنی صادق است. برای به دست آوردن بیشترین ارزش و فواید تغذیه ای از سبزیجاتی که پرورش می دهید، به راحتی می توان فهمید که چرا ایجاد خاک غنی کلیدی است.

توجه: همیشه قبل از افزودن یا اصلاح خاک باغچه خود، خاک خود را آزمایش کنید. آزمایش خاک به شما امکان می دهد از میزان زیاد و کم مواد معدنی موجود در خاک باغ خود مطلع شوید.

 

بوراکس پنتا

بوراکس

چگونه بفهمم که گیاهان من به بور نیاز دارند؟

گیاهان به طرق مختلف علائم کمبود بور را نشان می دهند. برخی نوک برگ‌های مرده را نشان می‌دهند، برخی دیگر ممکن است میوه‌ها یا برگ‌های تیره‌ای داشته باشند. ریشه ها نیز ممکن است دارای مناطق مرده باشند و سبزیجات ریشه ممکن است دارای مراکز سیاه یا لکه های سیاه باشند. سبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکلی و گل کلم ممکن است ترک خورده و با ساقه های توخالی باشد و رشد ریشه آن ها متوقف شود.

نحوه افزودن بور به خاک

در اینجا نحوه افزودن بور به خاک آورده شده است:

راه های مختلفی برای استفاده از پودر بور به عنوان کود وجود دارد. افزودن بوراکس (بور) به خاک خود در مقادیر مناسب، گیاهان و غذای سالم تری را ارائه می دهد.

شما باید مراقب باشید که از کود بور بیش از حد استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است سمی باشد. به خاطر داشته باشید که علف کش است و همچنین گیاهان مطلوب را از بین می برد.

این محصول را می توان به راحتی به عنوان کود خشک که مستقیما روی خاک اعمال می شود، استفاده کرد. فقط مقدار بسیار کمی بوراکس برای تاثیر مثبت لازم است. به عنوان مثال، اگر یک باغ بسیار بزرگ دارید، فقط باید از حدود 6 قاشق غذاخوری پودر بور که به طور یکنواخت پخش می شود و قبل از کاشت در خاک کشت می شود، استفاده کنید تا مزایای رشد قابل توجهی گیاه را متوجه شوید.

می توانید با مخلوط کردن یک قسمت بور با ده قسمت آب، یک مخلوط کود مایع خوب برای آبیاری عمومی ایجاد کنید. فقط روی چند گیاه کمی امتحان کنید تا ببینید چگونه کار می کند. اگر خیلی قوی به نظر می رسد، آن را کمی رقیق کرده و به نمونه برداری ادامه دهید.

برای یک محلول بسیار ضعیف هنوز مفید، یک قاشق غذاخوری بور را با سه گالن آب مخلوط کنید. اگر در مورد مکمل بور شک دارید، با راه حل ضعیف تر شروع کنید و نتایج را زیر نظر بگیرید.

در محلول بسیار رقیق می توان از بور به عنوان کود برگی استفاده کرد. برای انجام این کار، دو اونس بوراکس را به پنج گالن آب اضافه کنید. فقط مقدار کمی (چند قطره) صابون ظرفشویی اضافه کنید تا محلول به طور یکنواخت پخش شود. خیلی کم و یکنواخت اسپری کنید و گیاهان خود را با این محلول خیس نکنید.

از مخلوط بوراکس خود کم استفاده کنید؛ زیرا این ماده معدنی در خاک جمع می شود. یک کاربرد منفرد تا سه سال دوام می آورد، بنابراین حتی یک کاربرد سالانه سبک نیز در نهایت سمی می شود.

 

بوراکس پنتا
                                                            بوراکس پنتا

از بوراکس برای از بین بردن علف های هرز استفاده کنید

بوراکس مخلوط شده با آب با قدرت نصف فنجان پودر تا یک گالن آب علف‌کش قدرتمندی می‌سازد که می‌توانید با دقت در پایه علف‌های هرز برای تسریع از بین رفتن آن‌ها استفاده کنید.

این محلول را می‌توان مستقیما به صورت اسپری روی برگ‌های گیاهان ناخواسته نیز استفاده کرد، اما باید مراقب باشید که از تماس زیاد اسپری با گیاهان مورد نظر خود جلوگیری کنید. بهتر است از سمپاش پمپ یا برس استفاده کنید تا محلول را مستقیما روی برگ های علف های هرزی که می خواهید بکشید، بمالید.

همچنین بوراکس را می توان به صورت پودر برای از بین بردن علف های هرز نیز استفاده کرد. برای نتیجه سریع آن را مستقیما روی گیاهان بپاشید. مطمئن شوید که آن را زمانی که منتظر باران هستید، استفاده نکنید زیرا این امر منجر به روان شدن آب و آسیب به سبزیجات شما می شود.

یک مورچه کش طبیعی کنترل آفات

در اینجا یک دستور حشره کش خوب بوراکس وجود دارد:

برای اینکه مورچه ها نتوانند محصول شما را بخورند، تله های مورچه بور و شکر شیرینی پزی ایجاد کنید. مواد خشک را با کمی آب مخلوط کنید تا حالت خمیری پیدا کند. می توانید این خمیر محلول را روی سطوح صاف (مانند درب وان ماست یا مارگارین) پخش کنید و تله های قاتل مورچه بور را به صورت استراتژیک در اطراف باغ خود قرار دهید.

قرار دادن آن دور از محصولات خود به فریب مورچه ها کمک می کند. آن ها مخلوط را به عنوان غذا جمع آوری می کنند و آن را به کلنی خود می برند.

با این ماده یک پاک کننده طبیعی و ضد عفونی کننده تهیه کنید

با مخلوط کردن نصف فنجان بوراکس با یک گالن آب داغ یک ضد عفونی کننده طبیعی برای ابزار و سطوح سخت خود ایجاد کنید. این محلول برای مبارزه با کپک زدگی و رفع بو نیز مفید است.

زنگ زدگی ابزار باغبانی را با ساختن خمیر با مواد زیر پاک کنید:

  • 1 فنجان بوراکس
  • 1/4 فنجان آب لیمو
  • از یک پارچه یا اسفنج برای مالیدن خمیر به ابزار استفاده کنید.
  • با آب گرم تمیز بشویید
  • همه ابزار قبل از قرار دادن خشک شود

از این محلول گرم برای خیساندن و تمیز کردن گلدان ها و ابزار استفاده کنید. پس از تمیز کردن، اقلام را کاملا بشویید و در هوای آزاد و آفتاب بگذارید تا خشک شوند.

به طور طبیعی، می توانید از بوراکس به عنوان تقویت کننده لباسشویی برای شستن دستکش های باغبانی ، حوله ها، پیش بند و سایر لباس ها و وسایل باغبانی قابل شستشو استفاده کنید.

 

بوراکس

برای همه موارد استفاده با احتیاط رفتار کنید

بوراکس یک محصول طبیعی است و به طور کلی استفاده از آن بی خطر است، اما در زمان استفاده از آن بی دقتی نکنید. در صورت استفاده یا مصرف زیاد می تواند سمی باشد.

همیشه به یاد داشته باشید، برخی از موثرترین کاربردهای بور برای گیاهان شامل کشتن گیاهان و حشرات ناخواسته و مبارزه با قارچ است. در حالی که این قدرت ها آن را به یک ابزار پشتیبانی عالی برای باغبانان تبدیل می کند، همیشه به یاد داشته باشید که وسایل ایمنی را بپوشید و با احتیاط آن را انجام دهید!