بررسی کاربرد ها و ویژگی های سولفات مس

بررسی کاربرد ها و ویژگی های سولفات مس

سولفات مس که نام دیگر آن کات کبود می‌باشد، یکی از انواع مواد شیمیایی است که در صنایع مختلف مانند کشاورزی و پزشکی کاربردهای بسیار زیادی دارد. در رابطه با کات کبود باید بگوییم که فرمول شیمیایی آن CuSO4 می‌باشد و نام‌های دیگری هم چون مس (II) سولفات، گوهر آبی و زاج کبود نیز دارد. از دیگر موارد مهمی که باید در رابطه با کات کبود به آن اشاره کنیم این می‌باشد که این ماده شیمیایی دارای مولکول‌های آب متغیری می‌باشد که تعداد آنها از صفر به ۵ میل می‌کند. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی ویژگی‌ها و کاربردهای سولفات مس بپردازیم:

بررسی ویژگی‌های سولفات مس

سولفات مس ویژگی‌های بسیار زیادی دارد که همین موضوع باعث شده است تا از این ماده شیمیایی در صنایع مختلف استفاده‌های فراوان ‌شود. یکی از ویژگی‌های سولفات مس این می‌باشد که آب را تا مقدار بسیار زیادی جذب می‌کند. در رابطه با خواص کات کبود باید بگوییم که این ماده شیمیایی یک ماده آب دوست می‌باشد. به همین دلیل در آب حل می‌شود، اما در حلال‌هایی همچون اتانول که آبگریز هستند، به هیچ عنوان حل نمی‌شود. همچنین در صورتی که کات کبود را درون آب حل کنید، بدین صورت قابلیت توانایی برق را پیدا می‌کند.

از دیگر ویژگی‌های سولفات مس می‌توان به ضد قارچ بودن آن اشاره کرد. این ماده می‌تواند به خوبی قارچ‌های پوستی را از بین ببرد. البته به این نکته توجه کنید که باید این ماده شیمیایی را در دوزهای مناسب استفاده کنید. چرا که اگر دوز اشتباهی را استفاده کنید، ممکن است آسیب‌های پوستی جبران ناپذیری برای شما به وجود بیاید. در رابطه با حالت فیزیکی کات کبود باید بگوییم، در صورتی که این ماده در آب حل نشود، به صورت پودری سفید رنگ قابل مشاهده می‌باشد. همچنین در صورتی که این ماده شیمیایی در آب حل شود، رنگ آن از سفید به آبی تغییر پیدا می‌کند.

حالت فیزیکی سولفات مس

حالت فیزیکی سولفات مس

بررسی کاربردهای مختلف کات کبود

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، سولفات مس در زمینه ‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. پیشنهاد می ‌شود که ادامه مقاله را مطالعه کنید تا بدین صورت از کاربرد های مختلف این ماده مطلع شوید.

استفاده از سولفات مس در استخر ها

با توجه به اینکه در پاراگراف‌ های قبلی به خاصیت ضد قارچی و ضدعفونی کنندگی سولفات مس اشاره کردیم، از این ماده شیمیایی در استخرها نیز به همین دلیل استفاده می‌شود. همانطور که می‌دانید به دلیل اینکه افراد مختلفی وارد استخرها می‌شوند، ممکن است تا ماده‌های عفونی بسیار زیادی وارد آب استخر شود. به همین دلیل از کات کبود استفاده می‌شود تا هرگونه عفونت و یا قارچی که ممکن است درون استخر وجود داشته باشد، از بین برود.

بررسی کاربرد های کات کبود در زمینه پزشکی

کات کبود یا همان سولفات مس از خصوصیات درمانی بسیار زیادی بهره می‌برد، به همین دلیل در زمینه پزشکی تا حد بسیار زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از کاربردهای مهم سولفات مس در زمینه پزشکی، استفاده از آن برای ضدعفونی کردن زخم یا از بین بردن خارش موجود در اطراف آن می باشد. همچنین در انواع آزمایش‌های خون برای به دست آوردن برخی از نتایج از کات کبود استفاده می‌شود. یکی دیگر از کاربردهای این ماده شیمیایی در زمینه بهداشتی این می‌باشد، که از آن برای رفع بوی عرق استفاده می‌شود. البته در رابطه با این مورد باید بگوییم که در استفاده از آن به هیچ عنوان زیاده‌روی نکنید. چرا که ممکن است آسیب‌های پوستی برای شما ایجاد کند.

بهره گرفتن از سولفات مس در صنعت کشاورزی

از دیگر خواص سولفات مس می‌توان به ضد انگل و همچنین آفت کش بودن آن اشاره کرد. همین موارد باعث شده است تا از این ماده شیمیایی در زمینه کشاورزی و برای از بین بردن آفات استفاده شود. علاوه بر این موارد، کات کبود برای از بین بردن لک‌های موجود بر روی ساقه و برگ‌های گیاهان بسیار موثر می‌باشد و به نوعی به فتوسنتز کردن گیاهان کمک می‌کند.

 

کاربرد سولفات مس در کشاورزی

کاربرد سولفات مس در کشاورزی

برای تهیه سولفات مس و همچنین سایر مواد شیمیایی همچون آب اکسیژنه، سود پرک، سولفات روی و غیره می توانید به وبسایت گروه مواد شیمیایی هیرکان مراجعه کنید و از خدمات مشاوره آنها استفاده کنید. سپس ماده شیمیایی مورد نظر خود را خریداری کنید.